fbpx

Partnerstwo w biznesie jest ściśle powiązane z CSR I Etyką Biznesu.
Partnerstwo to myślenie o interesie drugiej strony. Najprościej mówiąc: jeśli firmy są partnerami biznesowymi, to obydwie muszą czerpać satysfakcjonujące je korzyści z nawiązanej relacji. Sama jako przedsiębiorca niejednokrotnie brałam udział w transakcjach, w których moje korzyści były albo zerowe, albo tak małe, że na końcu wychodziłem z nich z niesmakiem. Należy zatem dbać o to, by nie wzbudzać wśród swoich klientów, podwykonawców takich uczuć. Mówiąc o partnerstwie w biznesie, nie można też jednak zapomnieć o relacjach wewnątrz firmy – tu również mógłbym odwołać się do zasady dbania o interes drugiej strony, czyli podwładnego, współpracownika, ale też przełożonego.
Warto przeanalizować to pod kątem dwóch kwestii.

  • Pierwszą jest warstwa moralna, etyczna – każdy z nas postępuje według pewnego wzoru zachowań, który uważa za właściwy, który stara się szanować i poza niego nie wychodzić. Te zachowania staramy się respektować zarówno w życiu codziennym, prywatnym, jak i w pracy, w biznesie. Jeśli więc podpisuję z kimś umowę i zobowiązuję się w jej ramach do czegoś, to faktycznie chcę to robić, a nie oszukać partnera. Sądzę, że dla większości ludzi takie podejście jest naturaln
  • W tym momencie należałoby zadać pytanie, dlaczego niektóre firmy nie zachowują się po partnersku. Tu wkracza drugi wymiar – ekonomiczny. Otóż niepartnerskie podejście jest na krótką metę bardzo opłacalne. Na przykład, jeśli umówiłem się z drugą firmą, że zabezpieczę transakcję, a tego w rzeczywistości nie zrobię, osiągnę z tego tytułu określone korzyści. To, że naraziłem transakcję na ogromne ryzyko, schodzi na drugi plan. Reasumując, dla niektórych przedsiębiorstw postawa partnerska jest obca, ponieważ krótkoterminowo „niepartnerstwo”wydaje sie im opłacalne- tylko się wydaje.

Realne partnerstwa są więc w stanie zawierać wyłącznie firmy myślące o swoim biznesie strategicznie, długofalowo?Przede wszystkim mogą to być takie przedsiębiorstwa, ponieważ w długiej perspektywie podejście partnerskie jest po prostu bardziej efektywne. Jeśli prowadzę małą firmę, powinno mi zależeć na utrzymywaniu dobrych relacji z innymi relatywnie niewielkimi podmiotami, które w razie potrzeby będą mogły mi pomóc, np. gdy natrafię na operację biznesową, której nie będę w stanie udźwignąć samemu i będę zmuszony szukać kooperanta.Lub możemy tutaj powiedzieć o Partnerstwie Publiczno-Prawnym z Samorządami czy Organizacjami wspierającymi biznes.
Ten temat szczególnie ważny i potrzebny jest właśnie teraz w okresie Pandemii.
Partnerzy pomagają sobie nawzajem mam na myśli zarówno Przedsiębiorców jak również klientów współpracowników. Pewnie sami złapaliście się na tym że idziecie do konkretnego sklepu Pani Jadzi i tam robicie zakupy bo macie relacje z Panią jadzią i chcecie wesprzeć ją by łatwiej przeżyła ten czas Pandemii. Kolejna rzecz z Partnerem biznesowym:

  • jesteśmy dla siebie przede wszystkim lepsi
  • bardziej wyrozumiali dla wielu zachowań
  • bardziej cierpliwi
  • wszystkich nas łączy ten sam problem z jakim się zmagamy, czujemy solidarność.

W takim czasie łatwiej zauważyć kto stosuje w swojej organizacji Kodeks Zachowań Etycznych a kto tylko mówi że go stosuje. Jest takie powiedzenie po czynach was poznamy…..
Także nie dajcie się zwieść ładnym słówkom tylko egzekwujcie to co deklarują inni.
Wyrażny sprzeciw wobec działań, szybko spowoduje powrót do Kodeksu i przypomnienie sobie czym jest.
Co się stanie, gdy zabraknie etyki?Konsekwencje mogą być poważne. Stracimy nie tylko zaufanie publiczne, lecz także naszych własnych pracowników. Naruszenia norm etycznych mogą pociągać za sobą głośne procesy sądowe, które negatywnie wpłyną na wizerunek prowadzonego przedsiębiorstwa. Nie możemy zapomnieć również o społecznych konsekwencjach braku norm etycznych, które związane będą z lokalnymi szkodami takimi jak redukcja miejsc pracy, oraz utratą reputacji.Zasady strategii wygrana – wygrana
Partnerstwo w biznesie zarówno pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, jak i przedsiębiorstwem a sektorem publicznym może okazać się bardzo zyskowne dla obu stron porozumienia, aby tak się stało warto zarówno negocjacje, umowy jak i budowanie relacji oprzeć na strategii win – win.
Co to jest strategia win – win?

Strategię win – win najlepiej opisuje polskie zdanie „Ja wygrywam i Ty wygrywasz”, jest to poszukiwanie takich rozwiązań biznesowych, które dla wszystkich stron partnerstwa będą zyskowne i atrakcyjne.

Jak budować strategię win – win?

W strategii win – win chodzić natomiast o to, aby poszukiwać takich rozwiązań, które dla obu stron będą korzystne i które obie strony będą traktowały zwycięsko. Warto przy tym pamiętać o prawidłowej komunikacji i rozmawianiu o tym, co każda ze stron uważa za wygraną.

Bądź rzetelnym partnerem.

Na sam koniec warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak na prawdę powinniśmy przestrzegać etyki w biznesie? Odpowiedź jest prosta. Zbudujemy w ten sposób pozycję rzetelnego partnera, z którym będzie warto podjąć współpracę oraz uczciwego pracodawcy, który odpowiedzialnie traktuje swoich pracowników i takiego samego postępowania oczekuje od nich. Etyka w biznesie zapewni twojemu przedsiębiorstwu długofalowe relacje firmy z jej otoczeniem i ochroni ją przed niewłaściwymi decyzjami, które nie zawsze wynikają ze złej woli pracowników.