Pojęcie „marka osobista” (Personal Branding) zostało wymyślone w 1997 przez Toma Petersa. Mężczyzna stał na stanowisku, iż nie ważne w jakiej firmie, organizacji, społeczności dana osoba pracuje/przebywa albo gdzie mieszka, każdy jest dyrektorem generalnym swojej marki osobistej i powinien ją promować z taką samą energią jak każdy inny produkt czy usługę.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- czym dokładnie jest marka osobista?
- co jest ważne w budowaniu własnej marki?
- jakie są elementy budowania marki osobistej (na czym należy się skupić)
- dlaczego warto budować własną markę osobistą?
Czym jest marka osobista…Gdybyśmy mieli ująć Personal Branding w ramy definicji, to brzmiałaby ona tak:
„Marka osobista przyjmuje konkretną postać osoby, która tak samo jak marka biznesowa budzi konkretne emocje, składa obietnice, posiada konkretne kompetencje przydatne do realizacji celów – bardzo często dla marki biznesowej, za którą stoi.”
Brzmi to trochę enigmatycznie, ale sprowadza się do dość fundamentalnej tezy: marka osobista to kreacja, przez której pryzmat będą postrzegać Cię twoi klienci i która to kreacja pozwoli Ci wyróżnić się w morzu marketingowych komunikatów emitowanych przez twoich konkurentów.
Na każdym kroku nasz wizerunek, nasza marka nas sprzedaje. Gdy szukamy pracy, gdy szukamy klientów do kolejnych zleceń, gdy prowadzimy jakiekolwiek rozmowy, nie tylko biznesowe. My
i nasza marka to rzecz nierozłączna. Dlatego tak ważne jest, by o nią zadbać.
Często jednak zabieramy się do budowania i wzmacniania naszej marki za późno. Najczęściej wtedy, gdy jesteśmy na etapie życia w którym orientujemy się , że tylko i wyłacznie od nas samych zależy nasza przyszłośc, relacje, praca. Wtedy jednak okazuje się, że nie zadbaliśmy o nasze nazwisko wystarczająco mocno, i teraz kojarzy się ono innym tylko z firmą, w której pracowaliśmy. Bez tej firmy nie ma nazwiska. Nie ważne, jak bardzo doświadczeni jesteśmy i jak dużą mamy wiedzę.
Rys 1 etapy pracy nad własną marką
źródło: https://www.trzeciak.pl/trzy-kroki-do-zbudowania-marki-osobistej/
Na co zwrócić szczególną uwagę budujac swój Personal Branding….
Należy mieć głeboką swiadomość, że budowanie marki osobistej to umiejętne doskonalenie się w swojej dziedzinie połączone z mistrzowskim zakomunikowaniem swojego profilu eksperckiego kluczowym grupom klientów.
Osoba która cały swój czas będzie spędzać zamknięta w swoim biurze, nigdy nie będzie w stanie osiągnąć sukcesu w budowaniu marki osobistej. By spełnić swoje cele trzeba być dostępnym
i widocznym, nawiązywać kontakty, uczestniczyć w konferencjach, być czynnym zarówno w świecie medialnym jak i realnym. Przedstawienie prawdziwego siebie w kreowaniu wizerunku odgrywa istotną rolę. W celu dobrego kreowania marki, osoba powinna włączyć ją w każde swoje działania, zaczynając od mediów społecznościowych, kończąc na treściach tworzonych w witrynach. Wszystko robione w imię marki powinno być celowe i zaplanowane.
Budowanie marki poszczególnych pracowników w obliczu firmy jako całości jest niezwykle znaczące dla każdego z nich z osobna ponieważ jeśli pracownik używa marki osobistej jako sposobu na budowanie swojego biznesu, to jednym z kluczowych faktów, o których należy pamiętać jest to, że dana firma jest tak dobra, jak ludzie którzy ją prowadzą.
Osobiste wysiłki człowieka związane z budową marki będą iść dobrze, gdy stanie się on źródłem informacji dla innych ludzi z branży.
Dobrym sposobem jest stworzenie celu, aby stać się osobą, która bedzie ekspertem w swojej dziedzinie. Ponieważ słowo „specjalista” kojarzy się z dobrymi zarobkami, pewną pracą i masą zadań do wykonania to słowo „ekspert” definiuje już najwyższe osiągnięcia z danej dziedziny.
W dobie internetu- samozwańczych ekspertów mamy mnóstwo i niestety ta fraza straciła sporo szacunku. Jak rozróżnić prawdziwego eksperta od udającego eksperta człowieka? Prawdziwy ekspert wie, ile jeszcze musi pracować na swój status i zdaje sobie sprawę, że do końca życia będzie „skazany” na dokształcanie się w swojej branży. Chcąc wybudować mocną marke osobistą musisz być ekspertem!
Efekt Kugera-Dunninga to zjawisko, które zauważyli razem Justin Kruger i David Dunning
z Uniwersytetu Cornella. Pokazali oni, że osoby, które nie mają kwalifikacji w danej dziedzinie mają ponadprzeciętną zdolność do przeceniania swoich umiejętności. Możemy sobie wyobrazić w tym miejscu licealistę, który zaraz po zakończeniu szkoły myśli, że wie już wszystko o rynku pracy
i swojej branży. Powoduje to następnie bolesne zderzenie z rzeczywistością, które natomiast jest potrzebne, aby później dojść do perfekcji, uzyskać tytuł eksperta. Badanie to pokazuje jak wielu ludzi stawia sie w pozycji eksperta pomimo braku specjalistycznej wiedzy posiadając jedynie nieiwielką wiedzę w danym zakresie.
Zależność została pokazana na wykresie.
Rys 2 ekfekt Krugera-Dunninga
źródło: https://arturjablonski.com/efekt-krugera-dunninga/
W budowaniu marki osobistej chodzi o długofalowe cele, które chcesz zrealizować – np. zostać cenionym ekspertem w jakiejś dziedzinie lub założyć biznes oparty o markę osobistą.
Jak widać, marki osobistej nie tworzy się dla lansu. Nie chodzi o to, by stać się „sławnym” na chwilę, ale o to, by przekonać ludzi, że jest się wartościowym i jedynym w swoim rodzaju.Jeśli nie pozna się samego siebie i nie zdefiniuje, na czym polega wyjątkowość, inni tym bardziej tego nie odkryją, bo nie zostanie im to zakomunikowane. Po poświęceniu czasu na poznanie samego siebie mozna przystapić do sformułowania swoją wizji(idealna sytuacja, do której się dąży), misji (na czym polega ta unikalna propozycja wartości) i wartośći (co jest najważniejsze w życiu).
Później przychodzi czas na zdefiniowanie jasnego celu. Cel powinien być realny. Nalezy określić go w miejscu i czasie i dać sobie deadline.
Analiza konkurencji i ustalenie benchmarków to kolejne kroki bez których nie da sie rozpocząć kreowania marki(osób, które osiągnęły podobny cel i będą stanowić dla ciebie inspirację). Jeśli tworzenie marki to sztuka wyróżniania się z tłumu, to warto wiedzieć, kto jest tym tłumem. Rozpoznanie konkurencji ma też powstrzymać przed próbą jej nieświadomego kopiowania. Ustalenie konkurencji może być mobilizujące, choć dla wielu ściganie się z samym sobą to też spore wyzwanie.
Kolejny etap to określenie grupy docelowej. Do kogo ma być skierowana unikalna oferta? W czyich oczach kreator będzie się przeglądać?
Przystąpienie do realizacji i konsekwencja wobec tego, co zaplanowałeś jest jedyną drogą. Działanie zgodnie z przyjętą strategią. Cierpliwośc. Nie od razu Rzym zbudowano. W swiadomym budowaniu marki osobistej nie nalezy zapominać że pasja rodzi profesjonalizm.
Osoba, która pracuje nad swoją marką, jest świadoma samej siebie. Postępuje konsekwentnie i wie, dokąd zmierza. Jest odważna i nie musi podobać się wszystkim. Posiada spory zasób wiedzy
i chętnie dzieli się nią z innymi, uczy i inspiruje. Dostarcza innym jakąś wartość. Jest autentyczna
i żyje swoją pasją. Wzbudza zaufanie i wiarygodność. Podąża własną, wyjątkową drogą, a nie ścieżkami wydeptanymi przez innych. Jest człowiekiem spełnionym i szczęśliwym.
Aby zagłębić się w odpowiedzialny sposób w budowanie marki osobistej należy skupić się na kilku etapach.
Rozpoczynając od Systemu Haringtona należy wspomnieć o książce „4 godzinny tydzień pracy” Timothy Ferrissa. Jest to trudna do czytania pozycja…dlatego warto ją raczej studiować. Kiedy zrozumie sie tą książkę to nie będzie problemu ze zrozumieniem zasad budowania swojej marki. Ferriss opisał dokładnie to na czym opiera się personal branding. Słowo personalny znaczy osobisty (mój/Twój) czyli nie firmowy, nie związany z miejscem pracy na etacie ale taki, który zwrócony jest ku jednostce, skupiający się na osobie! Dlatego budując swój personal brand należy dużo od siebie wymagać. Nie jest wykluczone napisanie książki czy rozpoczęcie publikacji w znaczących czasopismach branżowych. W tej części artykułu można dowiedzieć się jak mieć za darmo reklamę swojej osoby wartą kilka tysiecy złotych oraz w jaki sposób zaistnieć w radio czy TV gdzie również można wybudować personal brand, który przyspieszy karierę każdego kto zdecyduje się zrobić to na poważnie.
Ta część artykułu bedzie miała charakter prowokacyjny. Ta część artukułu ma za zadanie wzbudzić w czytelniku ciekawość oraz zmotywować do działania. Należy odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie… Czy jest się gotowym podjąć wyzwanie cięzkiej ale jakże budującej pracy jaką jest budowanie marki osobistej? Jeżeli tak – to warto czytać dalej. Wskazówki zawarte tutaj pomogą zrozumieć czym jest marka osobista i zapoczątkować budowanie swojej osoby w sieci o stokroć lepiej niż ludzie, którzy tylko mówią, że chcą to robić lub nie mają wystarczającej specjalistycznej wiedzy na ten temat.
System Haringtona jest pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć. Wszystko co będzie się działo w marketingu podczas budowania własnego brandu to jest właśnie system Haringtona. Na czym on polega? Harington podzielił budowanie personal brandingu na 4 cześci…4 powiązane ze sobą części.
Pierwszą z tych części są treści…kolejne łaczą sie z nią nieodzownie. Treści to coś co jest kluczem…o tym mówi też Forbes. Aż 79% ludzi , ktorzy juz usłyszeli o danym przedsiębiorcy zanim cokolwiek od niego kupią, zanim przystąpia z nim do biznesu, do współpracy – najpierw sprwadza informacje o nim w sieci…najpierw zaczna googlować. O czym w związku z tym mówi Harington? Harington pokazuje na czym należy się skupić. Jeżeli (gdy np. markę buduje osoba
z mlmu,lub trener, sprzedawca itd) nie ma o nim informacji w sieci to jest to duży problem ponieważ jezeli ktoś zacznie sprawdzać informacje i nie znajdzie nic co potwierdziłoby w sieci autorytet, potencjał tej osoby to blisko 80% jej potencjału nie bedzie zarabiało dla niej, nikt z tego nie skorzysta.
Dziś największym problemem w sprzedaży jest to, że ludzie tracą więcej możliwości sprzedażowych niż budują nowych. Chodzi o to, że nie ma potrzeby posiadania nowych możliwości zarobkowania – wystarczy że zadba się o stare, o te które juz są. Jak to zrobić? Chodzi o tresci! Warto przeanalizować to co się stanie kiedy wpiszemy sobie w google swoje imię i nazwisko. Jeżeli wyskoczy ktoś inny na pierwszym miejscu to jest to problematyczne. Jeżeli potencjalny kontrachent w google zacznie szukac informacji o przedsiebiorcy – zobaczy jego Facebook, Instagram, YT, LN a na nich zdjęcia, które w konkretny sposób nie mówią o tym czym się zajmuje, jakie ma wartości, co sprzedaje lub jakiej współpracy potrzebuje czyli takich, które mu potwierdzą, że przedsiebiorca jest profesjonalistą, ekspertem od którego warto coś kupić, do którego warto się odezwać to..jeśli nie znajdzie takich informacji to będzie to dużym problemem.
Jedną z kluczowych rzeczy jest to że algorytm w google powoduje, że jeżeli posiada się swoją prywatną(z imienia i nazwiska) stronę www…..(to nie jest duży koszt) to gooogle jako pierwszą pozycję zawsze wyświetli tą stronę. To dla ludzi będzie z automatu oznaczało, że osoba której poszukują ,czytają o niej jest osobą publiczną.
Strona www z automatu buduje eksperckść, profesjonalizm. Na tej stronie może być mało informacji ale ważne jest aby to była personalna strona. Istotną rzeczą jest to aby mieć swiadomość, że to prawie nic nie kosztuje. Tym działaniem (posiadaniem personalnej strony www) doprowadzimy do sytuacji, w której gdy ktoś wygoogluje osobę, którą się interesuje to wyświetlą się mu te treści, które ta osoba chce aby on widział, a nie to co przypadkiem sie pojawi bez najmniejszej kontroli. Ludzie odwiedzajćc stronę www patrzą na produkty, patrzą na bloga, na YT, Instagram, facebook ponieważ strona jest przekaźnikiem w sieci i uwiarygadnia daną osobę.
Dlatego tak ważną sprawą jest aby media społecznościowe były przygotowane
w profesjonalny sposób i były mocno zadbane oraz przemyślane. Facebook, Instagram, YT, LN – należy miec wszystkie te kanały. O ile wiekszość osób jest w stanie zrozumieć posiadanie Facebooka czy Instagrama to np. z YT pojawia się problem. Poosiadanie go jest istotne z jednego prostego powodu – YT jest drugą co do wielkości wyszukiwarką na świecie – pierwszą jest gooogle. Osoby myślące poważnie o budowaniu swojej marki ale nie posiadające YT tracą potencjał tysięcy ludzi, którzy mogą oglądać ich filmy/materiały gdyż jest tam ogromna ogladalność. Na YT
w prosty sposób można robić livy i publikować je wykorzystujac do tego Facebooka.
Kolejnym kanałem o jakim nie można zapomnieć jest właśnie Facebook. Warto zastanowić się z punktu widzenia potencjalnego odbiorcy co zabaczy wchodząc na Facebook kogoś kim sie interesuje pod kontem współpracy ponieważ analizie i ocenie poddane zostaną teści oraz zdjęcia tam zamieszczone. Na FB i mediach społecznościowych osób znanych, ludzi sukcesu od razu widać czym się zajmują, widać tam ich biznesy, widać wyraźnie że są sprzedawcami, trenerami, widać jakie mają pasje. Jest tam dokładnie to co chcą aby ludzie się dowiedzieli – czyli ich wartości. Kluczową rzeczą, o której można powiedzieć że jest sekretem jest to , że budując własną markę nie należy udostepniać treści innych ludzi na swoich mediach. Jeśli udostępna się na swoim wallu wszystko co nie jest nasze to z automatu za darmo robi się komuś reklamę..przekierowując naszych obserwatorów na konta innych osób-tracąc swoją oglądalność.
W tym wszystkim, całej tej pracy dla siebie ważna jest systematyczność. Dlaczego na fb , Instagramie, YT trzeba publikować systematycznie? Można posłużyć się porównaniem do sytuacji gdzie w każdym dużym mieście w Polsce przedsiębiorca ma wykupione banery, są one w najlepszej lokalizacji jaka może być. Na banerach tych codziennie zmienia się reklama i jeśli przedsiębiorca codziennie na ten baner nie wyśle swojej nowej reklamy to ten baner jest pusty. ludzie przechodząc nic nie widzą. Należy uświadomić sobie jak można określić człowieka/przedsiebiorcę, który ma banery i nie wrzuca na nie informacji o swoim biznesie? On je ma,one sa do jego dyspozycji…ale pozostawia je puste, albo udostępnia reklamę konkurencji! Jak nazwać takiego przedsiębiorce? Takiej odpowiedzi każdy sam powinien sobie udzielić, a następnie zastanowić się nad tym co samemu robi się z socjal mediami. Czy postepuje się w podobny sposób? Wrzucanie treści innych niż personalne nie powinno mieć miejsca.
Kolejną rzeczą jest biogram. Biogramy w stylu „szlachta nie pracuje” są nie do przyjęcia dla osoby, która buduje swoją markę. Osobisty biogram to informacja o osbie. Idąc dalej-to co widzi się na profilu czyli ewentualne gry, reklamy, myśli polityczne, zdjęcie na grilu czy kawałki piosenek – nie mają nic wspólnego z budowaniem marki. To co ludzie zobaczą spowoduje, że takie wyrobią sobie zdanie na temat danej osoby. W zamian należy wzbogacić profil o fajne zdjęcie profilowe, zmienić biogram – dostosować go do tego czym się osoba zajmuje,bo to właśnie buduje personal.
W jaki sposób jeszcze można przekazywac treści do odbiorców?
Story – profesjonalne story. Story sprzedaje – ludzie lubia oglądać story czyli historię, ogladać czyiś dzień, to czym osoby się zajmują (to rodzaj podglądania, ludzie chcą wejść w czyiś świat głęboko) To właśnie jest kluczem bo to są również treści, które należy dać odbiorcom.
Osoba budująca markę powinna „wypchać” treściami o sobie wszystko! Każdy zakamarek internetu. Należy zaistnieć wszędzie tam gdzie tylko jest to tylko mozliwe.
Rzeczą niezbędną jest również prowadzenie własnego bloga, ponieważ blog jest promowany w gooogle i kiedy ludzie wpisują dane imię i nazwisko to wyskoczy w pierwszej kolejności -jesli ktos go posiada oczywiście. Blog jest to kolejna forma budowania relacji z potencjalnym klientem.
Ważne jest aby ludzie udostępniali nasze materiały – dlatego blog jest kluczowy. Wystarczy raz
w tygodniu zamieścić na nim artykuł na 9 tyś do 12 tyś znaków.
Kolejną niesamowitą rzeczą byłoby stworzenie swoich haseł. Tutaj z pomoca przychodzi Wikipedia ponieważ to Wikipedia jest zawsze najwyżej promowana -w jej ramach promowane są pewne hasła a co za tym idzie mozna stworzyć swoje unikalne hasło, które będzie charakterystyczne dla danej osoby. Jak to zrobić? Można wpisać w Wikipedii, że jest sie twórcą tego hasla/nowej koncepcji – nie można jednak napisać, że to osba sama jestes twórcą bo takich „samodzielnych twórców” Wikipedia zablokuje. Należy stworzyć swoją koncepcję i opisać ją jako projekt tak aby skorzystać z 4,5 literatur naukowych, psychologicznych (w zależności od tematyki) zróbić genezę, opisać róznych autorów, przekierować ich do Wikopediii i w ramach tych 5 autorów opisać też siebie jako autora z odnośnikiem do indywidualnych badań oraz doświadczeń popartych pracą. W momencie kiedy Wikipedia to zaakceptuje to gdy ktoś wpisze imię i nazwisko osoby/szukanego przedsiebiorcy to wyskoczy Wikipedia, a co za tym idzie hasło/koncepcja stworzona przez tą daną osobę – to bardzo buduje oraz powoduje, że z atomatu dożywotnio to hasło i jego autor bedzie się wyswietlało.
Każda osoba budująca markę osobistą powinna pamietać o rekomendacjach na swój temat. W dobie internetu i pracy zdalnej ludzie tak jak już powyżej było to opisane bedą googlowac daną osobę zanim przystapią do pełnego kontaktu z nią. Człowiek ma to do siebie, że czyta opinie. Najlepszą formą stworzenia dużej ilości rekomendacji jest udostępnianie ludziom (z którymi do tej pory sie pracowało, bądź robiło coś dla nich ) wcześniej przygotowanych linków, które można podesłać do nich po zakończonej współpracy z prośbą o rekomendacje.W ten sposób przyszli potencjalni klienci z łatwością bedą mogli dowiedzieć się o kimś w sieci.. nie tylko od tej osoby, ale równiez od pojedynczych obiektywnych osób, z którymi ktoś miał kontakt. To jest kolejny klucz
w wypełnianiu sieci treściami. Biznes przez samo zbieranie rekomendacji i opinii może wygenerować o 20%-30% więcej sprzedaży – tylko przez same opinie.To jest narzędzie potężnego wzrostu. Te rekomendacje nie znikają z internetu- działają na zasadzie fali gdzie co roku następuje wzrost. Im więcej opinii tym lepiej.
Siła marki osobistej opiera się na Know How, autentyczności, charyzmie oraz spójności
z wyznawanymi wartościami. Internet nie wybacza udawania i czasy „Fake it till you make it” są już za nami. Autentyczność jest koniecznym wymogiem.
Wg badania „„Personal Branding w Polsce”, aby zbudować silną markę osobistą trzeba mieć know how (84,3%), być autentycznym (74,2%), mieć charyzmę (63,8%), być spójnym(62,4%), a czasem nawet odważnym (41,5%). Marka osobista to nie tylko chwytliwe, modne słowa, ale również proza życia każdego, kto chce w długiej perspektywie dyskontować swój sukces zawodowy.
Prawdziwie silna marka osobista wyrasta z głęboko przemyślanej strategii budującej unikalną pozycję rynkową danej osoby.
Innymi słowy: marka osobista jest czymś znacznie więcej niż na pierwszy rzut oka się wydaje.”
źródło: /https://premium-consulting.pl/blog/personal-branding-czyli-czym-jest-marka- osobista-dla-wlasciciela-biznesu-lub-specjalisty-i-dlaczego-warto-ja-budowac/
Rys 4 niezbędne elementy w budowaniu marki osobistej
źródło:https://premium-consulting.pl/blog/personal-branding-czyli-czym-jest-marka- osobista-dla-wlasciciela-biznesu-lub-specjalisty-i-dlaczego-warto-ja-budowac/
Projektowanie i budowanie marki osobistej (personal branding) jest w dzisiejszych czasach nie tyle modą, co wymogiem…
Zwłaszcza, gdy prowadzi się własny biznes lub ma się ambitny plan na owocną karierę
w korporacji. Nie jest to pusty kaprys, który ma poprawić nam humor, to zwykła konieczność, jeśli chce się rozwijać jako specjalista na konkurencyjnym rynku.
Marka osobista to najważniejsza marka w życiu. To marka, na której opieramy swoją pozycję zawodową. Od jej jakości zależy nie tylko to, jak postrzegają nas nasi klienci, pracownicy, współpracownicy, ale również to, co robimy i finalnie, ile zarabiamy. Dlatego warto dobrze zaplanować jej rozwój i właściwie tym rozwojem zarządzać.
Świadomie wykreowana marka osobista Pozwala budować zaufanie– ludziom ufamy bardziej niż firmom. Klienci oczekują bardziej osobistych i bliskich kontaktów z drugą osobą, która dopasuje usługę dokładnie do ich potrzeb. Na ludziach można polegać w większym stopniu niż na firmach. Ludzie mają więcej do stracenia niż firmy. Wreszcie ludziom zależy bardziej niż firmom.
Dobrze wybudowana marka osobista pozwala odpowiedzieć klientowi, dlaczego ma wybrać właśnie nas ,a nie kogoś innego.
Tutaj warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych zasad budowania personal brandingu:
Członkostwo, książka, publikacja, scena, znalezienie mentorów…którzy wprowadza Cię „na górę”.Ludzie często myślą, że wybudowanie marki to rzecz, którą się robi solo – to nic bardziej mylnego. Należy starać się podjąć wspólpracę z mentorem, z którym ma się zgodne wartości. Mentor daje wszystko – całą swoją wiedzę. Należy dokonać więc wyboru osoby, która jest dla wybierającego wzorem. Każdy człowiek, który osiagnął sukces zna prawo płodności…czyli prawo przekazania mądrości – jest to największa tajemnica wzrostu ludzi sukcesu. Mentor to osoba, o której wsparcie należy sie postarać, to ktoś do kogo sie „przykleja” – bo mentor przekazuje swój autorytet. Jeśli nie posiada się mentora to jest się wolnym elektronem i jest się podatnym na wszystkie rzeczy, które mogą zepsuć karierę.
Rys 4 niezbędne elementy w budowaniu marki osobistej
źródło:https://premium-consulting.pl/blog/personal-branding-czyli-czym-jest-marka- osobista-dla-wlasciciela-biznesu-lub-specjalisty-i-dlaczego-warto-ja-budowac/
Wyrobienie sobie kanałów /budowanie marki jest rzeczą prioryterową w obecnym czasie. Narazie ludzie sceptycznie podchodzą do tego…tak samo jak podchodzili do niedawna sceptycznie do pracy zdalnej ale wystarczy spojrzeć na to jak pandemia wpłynęła na zmianę tego myślenia. Nagle wszyscy pracują zdalnie i to samo stanie się za chwilę z budowaniem marki osobistej. To za chwile stanie się normą – wszyscy bedą ją budować, ale teraz jeszcze nie wszyscy wiedzą o tym – dlatego warto być pierwszym.
Najnowsze komentarze